אלבה - כח חלוץ בהקמת המדינה

 

חברת אלבה פתרונות טכנולוגים מתקדמים בע"מ, המובילה בישראל בתחום השיווק והשירות למכונות עיבוד מתכת מבוקרות מחשב (CNC) מייצגת חברות מהגדולות והמצוינות בעולם כבר שבעים שנה.

העסק הוקם בשנת 1947 ע"י יעקב באומן ז"ל ניצול שואה שהגיע לארץ באותה השנה לאחר תלאות רבות.

יעקב באומן הגיע לארץ חסר כל והחליט לפתוח חנות למכירת מכונות, החנות הראשונה נפתחה ב1947 באזור התחנה המרכזית בתל אביב. המכונות הראשונות שייבא ומכר מר באומן בישראל שימשו לבניית המשוריינים שפרצו את הדרך לירושלים במלחמת העצמאות.

שנות הפעילות הראשונות של החברה לוו באתגרים לא פשוטים שהיוו חלק מהקמת חברה בתקופה ייחודית של הקמת המדינה. יעקב באומן ז"ל התנייד ברחבי הארץ בתחבורה ציבורית ובכל שבוע היה מגיע לבאר שבע, חיפה וירושלים.

 

1970 תערוכה בתל אביב בה הציגה אלבה- במרכז התמונה יעקב באומן ז"ל והשר ספיר

 

אלבה-חברה שהיא משפחה

 

בתחילת שנות השבעים הצטרפו אל יעקב שלושה נערים: דדי בנו שבדיוק השתחרר מהצבא, אריה חברו של דדי וגדעון בן הדוד.
יעקב ראה כבר אז את הפוטנציאל העצום הקיים במדינה הצומחת ובתעשייה המתרחבת והבין שתוספת כוח אדם יכולה להוות נקודת מפנה לחברה שכן מצא בהם שותפים מלאים, מסורים ומלאי מוטיבציה.

הצטרפותם של השלושה אל החברה האיצה את התפתחותה והביאה לצמיחה משמעותית שדרשה מעבר למקום גדול יותר. בשנת 1978 התמקמה אלבה במשכנה החדש בשטח של 200 מ"ר בדרך פתח תקווה 17 אשר ליד התחנה המרכזית בת"א.

העבודה המשותפת הביאה להצלחת החברה: על אף הניסיון והוותק ידע יעקב להקשיב, להסיק מסקנות ולפעול. כשפנו אליו אריה ודדי בבקשה לקביעת סטנדרט למכונות המיובאות הסכים איתם יעקב ומאז הוחלט לייבא אך ורק מכונות באיכות גבוהה מחברות אמינות.
לחברה הצטרפו במהלך השנים עובדים רבים נוספים, אך יחסי השיתוף, הערבות, האכפתיות וההקשבה נותרו כפי שהם, בדיוק כמו במשפחה.
דוגמא לכך התרחשה באחת מנסיעותיו של יעקב באומן ז"ל לחו"ל- העובדים עשו מס' טעויות בתמחור מכונות. כשיעקב חזר והתגלתה הטעות הוא לא כעס ולא האשים ואף לא יידע בכך את הלקוח אלא בחר לספוג את ההפסד ולשמור על המילה של אנשיו מול הלקוחות גם כשזו עלתה לו לא מעט.

 

1974 דדי באומן מצטרף לאלבה (ימני ביותר ולצידו יעקב באומן ז"ל)


אלבה-בצמיחה מתמדת


החל משנת 1967 ייבאה אלבה ציוד לעיבוד פח. כבר בשנת 1974 התחילה לעבוד עם ספקים מוכרים בתחום דוגמת Colgar  ו Omera.

בסוף שנות השבעים פתחה החברה עידן חדש: תחום ה-CNC שהתעורר וקם בתעשיות המתקדמות בעולם אותר ע"י אלבה.

המושג לא היה מוכר בישראל -בשנת 1979 חברת אלבה חתמה הסכם לייצוג  OKUMA היצרן היפני המוביל למרכזי עיבוד מבוקרי תוכנה והחלה להחדיר לשוק הישראלי את מושג ה-CNC.
מתחילת דרכה ועד היום מכרה אלבה למעלה מ- 3000 מכונות CNC לשוק הישראלי.

בתחילת שנות השמונים ניהול החברה עבר לידיו של דדי באומן בנו של יעקב כאשר יעקב נמצא בסביבה לייעץ ולסייע בכל הנדרש. ב-1982 כבר רכשה החברה מבנה חדש גדול יותר בהרצליה אשר נחנך בספטמבר 1986.

יעקב באומן זכה לשבת במבנה החדש שלושה שבועות טרם נפטר.

 

ליעקב באומן היה חלום: כפליט חסר כל שהגיע מאירופה הוא רצה שתהיה לו חברה שתעבור מדור לדור

. יעקב נהג לומר שהיה רוצה חברה בת 500 שנה, ממש כמו שרואים באירופה על שלטי בתים, אתרים ועסקים "מאז שנת..." . אמנם בישראל הדבר לא נפוץ, אך יעקב באומן היה איש חזון ורצה להקים עסק בר קיימא שיעבור מדור לדור.  

עד היום בנו ונכדיו מגשימים את החזון של יעקב באומן ז"ל וממשיכים לקחת חלק פעיל בניהול העסק בהצלחה רבה.

 

1985 קבלת פרס סוכן מצטיין -אוקומה יפן


 

אלבה-עצמה אנושית

 

 

1986 אלבה ההון האנושי

 

"הכוח הכי גדול שלנו הוא האנשים. וזה חד משמעי" מציין בגאווה דדי באומן, מנכ"ל חברת אלבה.

כיום מונה החברה כ-80 עובדים, רובם אנשי שירות ומומחים טכנולוגיים. החברה משקיעה משאבים רבים על מנת לשמר את המשאב האנושי המעולה והמקצועי למשך שנים ארוכות.

עובדי אלבה לוקחים חלק בהדרכות והכשרות ברחבי העולם על מנת לשמר את היתרון הטכנולוגי ולהביא לישראל את הפתרונות המתקדמים והמובילים ביותר.

אלבה מטפחת קשרים קרובים גם עם לקוחותיה המלווים אותה בנאמנות משך שנים ארוכות ומהווים חלק בלתי נפרד מהמעגלים המשפחתיים הסובבים את החברה.

 

1986 חנוכת בית אלבה בהרצליה

 

 

אלבה-לוקחת חלק במהפכה

 

בשנים האחרונות אנו עדים למהפכה הרביעית בעולם: מהפכת האוטומציה והמפעלים החכמים.
אלבה כמובילת התחום בישראל רואה כיום את התעשייה המסורתית כביכול כתעשייה עתירת ידע לא פחות מתעשיות שנחשבות לטכנולוגיות נטו.

כיום, הודות לכך מכונות תעשייתיות מאפשרות אוטומציה נרחבת וקשת של יכולות טכנולוגיות ופיתוחים חדשים, התעשייה מתקדמת ומתאימה עצמה והמהפך המיחשובי מהווה חלק בלתי נפרד מהתעשייה.

ההבנה כי חשיבות הטכנולוגיה לתעשייה הולכת וגוברת מביאה את אלבה להשקיע בפיתוח היכולות של עובדיה וכן מביאה את מנכ"ל החברה דדי באומן לבקר בכל שנה בארבע-חמש תערוכות לפחות על מנת להתעדכן בחידושים, לזהות טרנדים עתידיים ולפתח את יכולות החברה.

ב- 2014 עברה החברה למבנה חדש בכפר סבא, הכולל אולם תצוגה רחב ידיים, כיתות לימוד ועוד.

החברה השקיעה רבות במערכות ERP משוכללות ומתקדמות המשלבות את כל שלבי הניהול תחת פלטפורמה אחידה המאפשרת שליטה, בקרה וצפייה בזמן אמת בכלל הנתונים הדרושים.

 1989 בית אלבה

 

2014 בית אלבה הנוכחי בכפר סבא

 

 

אלבה - עם הפנים קדימה

 

אלבה פתרונות טכנולוגים מתקדמים בע''מ מתמחה בפיתוח והתאמת פתרונות טכנולוגיים לצרכי הלקוחות ומעניקה ייעוץ וליווי טכני מקיף - משלב האפיון והתכנון ועד להקמה, הדרכה, הרצת המוצר ומתן שירות. לחברה יכולות טכנולוגיות הכוללות מלאי חלקי חילוף ענק ומעבדת אלקטרוניקה משוכללת המבטיחים את המשכיות הייצור היעיל והרווחי במפעלי הלקוחות.
החברה האמינה והוותיקה אוחזת בהסמכת התקן הישראלי ISO כבר מעל ל-13 שנים.
ייחודה של אלבה פתרונות טכנולוגים מתקדמים בע''מ מתבטא בתמהיל המשלב אופי ואיכות של חברה משפחתית וערכית לצד מובילות שוק.
"מטרתנו להיות החברה המובילה בשיווק ושירות למכונות מתוחכמות, ובמתן פתרונות טכנולוגיים המתקדמים בעולם. החברה משתלבת בפעילויות חדשות וחדירה לשווקים חדשים בעולם, תוך שימוש בהון האנושי,
הידע והניסיון." בראיון דדי באומן הבהיר את חשיבות ההשקעה של המדינה הן בחינוך בצורת בתי ספר מקצועיים והן בהטבות כמקובל בעולם כמו החזר השקעה על ציוד של כ 50%. אולי האדם הנכון יקרא וירים את הכפפה...

2017 סיור טכנולוגי למפעלים של Okuma ו-Doosan עם משלחת של 30 לקוחות

 

אלבה מסכמת כיום 70 שנות פעילות וזו רק נקודת ציון בדרך להגשמת חזונו של יעקב באומן ז"ל מייסד החברה ולהיות חברה מובילה, מתפתחת ומתקדמת בת 500 שנה (לפחות).